czwartek, 16 stycznia 2014

Orwell pomylił się o 30 lat. Kilka słów o prywatności w sieci


George Orwell w słynnej powieści „1984“ opisał życie jednostki kontrolowane i podporządkowane wszechpotężnej władzy państwa. Informacje dotyczące zakupów dokonywanych przez Google (zakup firmy NestLabs z zarejestrowanymi ponad 100 patentami zajmującej się nowoczesnymi termostatami, a faktycznie grupę osób, które współtworzyły w Apple słynnego iPoda), czy pojawienie się aplikacji NameTag firmy FacialNetwork pokazują, że  rzeczywistość dogoniła przewidywania w powieści Orwella. Autor powieści pomylił się „tylko“ o około 30 lat.

Wydaje ci się, że starannie chronisz swoje dane osobowe na Facebooku, że profil jest prywatny? Albo, że Twój adres e-mail jest Twoją własnością? Facebook nie pozwala zmienić głównego adresu e-mail, ani numeru telefonu używanego do logowania się w swoim serwisie gdy chcemy korzystać z usługi wysyłania kodu dostępu na numer telefonu. Albo gdy masz tylko adres G-mail znajomego a nie wiesz czy ma konto na FB skorzystaj ze strony pozwalającej zresetować hasło - jesteś w stanie odnaleźć jego profil na Facebooku.

Z kolei dzięki najnowszej aplikacji NameTag można zrobić zdjęcie dowolnej osobie na ulicy, a program sam odszuka na podstawie twarzy jej profile w serwisach społecznościowych i pokaże wszystkie „ślady“ jakie ta osoba zostawiła w cyfrowym świecie. Łatwiej Ci będzie zacząć rozmowę bo zobaczsz nawet linki do profili danej osoby w serwisach randkowych. W USA aplikacja sprawdza nawet rejestr skazanych za przestępstwa seksualne. 

W powieści „1984“ wszechobecne teleekrany pełniły funkcję kamer szpiegowskich, wymuszających bezwzględne posłuszeństwo na ludziach. Najdrobniejsze wykroczenie poza normę (np. niezadowolony wyraz twarzy) jest natychmiast wykrywane i kończy się ewaporacją, czyli nie tylko śmiercią fizyczną, ale i całkowitym wymazaniem z historii. Osoba, która została ewaporowana, oficjalnie nigdy nie istniała. 

W ciągu ostatnich 10 – 20 lat nie tylko internetowym korporacjom udało się przekonać  społeczeństwo, że cyfrowa rzeczywistość jest fajna i lepsza niż ta w której żyjemy. Uwierzyliśmy. Zapatrzeni w możliwości technologii, zachwyceni urokiem serwisów social media. I nie tylko ich. Systematycznie oddajemy coraz więcej prywatności w cudze ręce. Bezkrytycznie wypełniamy formularze danych Googla, czy Facebooka. Wrzucamy zdjęcia (pozowane, fotoszopowane, selfie z dziubkiem) i filmy do sieci, tagujemy je, decydujemy się na umieszczanie w świecie digital wielkiej cześci swego życia prywatnego i zawodowego. 

Z ręką na sercu ilu z nas czyta bardzo szczegółowe i długie regulaminy, który serwuje nam serwis obsługujący jedną szóstą część ludzkości - Facebook? Albo Google? Po raz pierwszy po wielu miesiącach zajrzałem do ustawień swego profilu w Google. Ile tam nowych pól, dziwnych powiązań z dziesiątkami usług Google! Nie słychać też o masowych protestach internautów przeciwko najnowszej możliwości wysyłania maili jakie oferuje Gmail dzięki koncie w Google+. Od teraz możesz dostać maila od osób, które są w Twoim kręgu znajomych. Nie muszą znać Twego maila. 

Ponoć to wszystko w naszym dobrze pojętym interesie. Także w imię naszego bezpieczeństwa Microsoft udostępni dane użytkowników Skype’a rosyjskim służbom specjalnym. Koncern będzie przechowywał przez 6 miesięcy nagrania rozmów, pliki i dane. Nie robi już na nikim wrażenia wieść, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) posiada technologię, która umożliwia połączenie się z komputerami drogą radiową. NSA jest teraz w stanie włamać się do komputera, który nie jest podłączony do internetu.

W relacjach z państwem i z cyfrowymi korporacjami mamy coraz mniej prywatności. Na własne życzenie. Standardy i umowy nie są przestrzegane, a prawa obywateli ustępują interesom rządów. W „1984“ Orwella istniały 3 mocarstwa (Eurazja – zdominowana przez ZSRR, Oceania – zdominowana przez USA, Wschódazja – pod wodzą Chin), które nieustannie prowadzą wojny. Dwa mocarstwa nawiązywały sojusz i atakowały trzecie. Następnie sojusz został zrwany, jeden z sojuszników przechodził na stronę wroga i wspólnie z nim atakował osamotnione państwo. Wojna trwała cały czas, ponieważ żadnemu z przywódców nie zależało na zakończeniu. Dzięki temu rządzącym łatwiej jest wymóc posłuszeństwo...

Czytaj też w serwisie Panoptykon.org co w zakresie prywatności internautów w sieci wydarzyło się w 2013 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz